Czytamy po kaszubsku

W ubiegły czwartek 29.11.18r. uczennice z naszej szkoły wzięły udział w powiatowych eliminacjach konkursu czytania po kaszubsku w Linii.

Ósemka najlepsza w czytaniu po kaszubsku

14 listopada uczniowie uczęszczający na zajęcia z j.kaszubskiego wzięli udział w konkursie czytania po kaszubsku Méster Bëlnégò Czëtaniô. Nasi uczniowie zdobyli zaszczytne miejsca na podium i udało im się przejść do etapu powiatowego, który odbędzie się 29 listopada w Linii. Trzymajcie za nich kciuki!

Szlakiem Kaszubskich Nut

17.10.2017r. klasy pierwsze w ramach zajęć języka kaszubskiego wybrały się na wycieczkę pieszą po Wejherowie Szlakiem Kaszubskich Nut. Przygotowując się do tego wydarzenia uczniowie wykonali własnoręcznie mapę Wejherowa, na której zaznaczaliśmy wspólnie miejsca, gdzie znajdują się poszczególne nuty.

Święto Ziemniaka

W ramach zajęć j. kaszubskiego uczniowie obchodzili w minionym tygodniu Święto Ziemniaka. Jak co roku uczciliśmy jesienne zbiory, rozmawialiśmy na temat historii tradycyjnych, ziemniaczanych potraw a następnie uczniowie wykonali ziemniaczane stwory.

Uroczystości w Piaśnicy

W niedzielę 1.10.2017r. jak co roku, odbyły się uroczystości ku czci osób pomordowanych w Piaśnicy. Wzięły w nich udział setki prywatnych osób, przedstawiciele różnych organizacji, a przede wszystkim delegacje z tutejszych szkół w tym uczniowie i nauczyciele wraz z dyrekcją naszej szkoły.

Gratulacje i wyrazy uznania za „Rodnô Mòwa”

Z okazji zdobycia tytułu Laureata 46 Konkursu Recytatorskiego Literatury Kaszubskiej „Rodnô Mòwa” w Chmielnie Starosta Wejherowski Gabriela Lisius wręczyła Aleksandrze Pilarskiej i jej nauczycielce Gabrieli Kitowskiej listy gratulacyjne i upominki.

Szlakiem Alfabetu Kaszubskiego

Uczniowie języka kaszubskiego z klas pierwszych wybrali się na poszukiwania elementów znanej piosenki kaszubskiej „Kaszëbsczé nótë”, które rozmieszczone są w naszym mieście i mają postać kamiennych rzeźb.

Mamy laureatkę Konkursu Literatury Kaszubskiej Rodnô Mòwa

27 i 28 maja w Chmielnie odbył się Finał 46 Konkursu Literatury Kaszubskiej Rodnô Mòwa. Aleksandra Pilarska w kategorii klas gimnazjalnych zajęła pierwsze miejsce!

Dla mamy kaszubskie piosenki, wiersze, tańce

Niedawno obchodziliśmy Dzień Matki. Z tej okazji uczniowie języka kaszubskiego zaprosili swoich gości na program artystyczny, który przedstawili 24 maja po zajęciach lekcyjnych w stołówce szkolnej.

Kaszubskie wesele

W ramach obchodów Dnia Godności Osób Niepełnosprawnych grupa uczniów języka kaszubskiego przygotowała przedstawienie „Wesele kaszubskie”, na które przychodzili uczestnicy rajdu pieszego „Śladami pana Czôrlińsczégò”.