Święto Ziemniaka

W ramach zajęć j. kaszubskiego uczniowie obchodzili w minionym tygodniu Święto Ziemniaka. Jak co roku uczciliśmy jesienne zbiory, rozmawialiśmy na temat historii tradycyjnych, ziemniaczanych potraw a następnie uczniowie wykonali ziemniaczane stwory.

Uroczystości w Piaśnicy

W niedzielę 1.10.2017r. jak co roku, odbyły się uroczystości ku czci osób pomordowanych w Piaśnicy. Wzięły w nich udział setki prywatnych osób, przedstawiciele różnych organizacji, a przede wszystkim delegacje z tutejszych szkół w tym uczniowie i nauczyciele wraz z dyrekcją naszej szkoły.

Gratulacje i wyrazy uznania za „Rodnô Mòwa”

Z okazji zdobycia tytułu Laureata 46 Konkursu Recytatorskiego Literatury Kaszubskiej „Rodnô Mòwa” w Chmielnie Starosta Wejherowski Gabriela Lisius wręczyła Aleksandrze Pilarskiej i jej nauczycielce Gabrieli Kitowskiej listy gratulacyjne i upominki.

Szlakiem Alfabetu Kaszubskiego

Uczniowie języka kaszubskiego z klas pierwszych wybrali się na poszukiwania elementów znanej piosenki kaszubskiej „Kaszëbsczé nótë”, które rozmieszczone są w naszym mieście i mają postać kamiennych rzeźb.

Mamy laureatkę Konkursu Literatury Kaszubskiej Rodnô Mòwa

27 i 28 maja w Chmielnie odbył się Finał 46 Konkursu Literatury Kaszubskiej Rodnô Mòwa. Aleksandra Pilarska w kategorii klas gimnazjalnych zajęła pierwsze miejsce!

Dla mamy kaszubskie piosenki, wiersze, tańce

Niedawno obchodziliśmy Dzień Matki. Z tej okazji uczniowie języka kaszubskiego zaprosili swoich gości na program artystyczny, który przedstawili 24 maja po zajęciach lekcyjnych w stołówce szkolnej.

Kaszubskie wesele

W ramach obchodów Dnia Godności Osób Niepełnosprawnych grupa uczniów języka kaszubskiego przygotowała przedstawienie „Wesele kaszubskie”, na które przychodzili uczestnicy rajdu pieszego „Śladami pana Czôrlińsczégò”.

Kaszubskie zwyczaje wielkanocne

Od Świąt Zmartwychwstania Pańskiego do Świąt Zesłania Ducha Świętego trwa okres wielkanocny. W tym czasie uczniowie klas trzecich w ramach zajęć z języka kaszubskiego przedstawiali swoim młodszym kolegom w różnych klasach przedstawienie o kaszubskich zwyczajach wielkanocnych zatytułowane „Dëgùsë”.

Już niedługo Finał Konkursu Rodnô Mòwa w Chmielnie!

W eliminacjach powiatowych Konkursu Recytatorskiego Literatury Kaszubskiej Rodnô Mòwa Aleksandra Pilarska zajęła I miejsce. Zapewniła sobie udział w finale tego konkursu, który w tym roku odbędzie się już po raz 46 w Chmielnie.

Konkurs Recytatorski Literatury Kaszubskiej „Rodnô Mòwa”

5 kwietnia w Pałacu Przebendowskich w Wejherowie odbył się Konkurs Recytatorski Literatury Kaszubskiej „Rodnô Mòwa” – eliminacje miejskie. Naszą szkołę reprezentowała najliczniejsza grupa uczniów: Maja Boike, Agata Grubba i Klaudia Szulta z 0c, Ania Łaga z Ib, siostry Agatka i Natalka Czoske z 3g, Alicja Kurowska i Nadia Mordas z 4b, Aleksandra Jankowska z VIb oraz Aleksandra Pilarska z 1e gimnazjum. Decyzją jury otrzymaliśmy zaszczytne nagrody!