Szlakiem Alfabetu Kaszubskiego

2017-06-12

Uczniowie języka kaszubskiego z klas pierwszych wybrali się na poszukiwania elementów znanej piosenki kaszubskiej „Kaszëbsczé nótë”, które rozmieszczone są w naszym mieście i mają postać kamiennych rzeźb. Pierwsze literki znaleźli na ul. Wałowej (Kaszëba oraz basë i skrzëpczi. Kolejne były na Placu Jakuba Wejhera – kaszëbskô stolëca oraz ridel, tëcz. Zwiedzili w wejherowskim ratuszu Salę Tradycji i Historii Wejherowa, gdzie każdy miał okazję zagrać na kaszubskiej bazunie. Podziwiali nową Salę Historyczną „Wejherowo okresu międzywojennego” ( kawiarenka, gabinet burmistrza Teodora Bolduana, warsztaty rzemieślnicze, a nawet bank). Kolejne literki z alfabetu - krótczé i dłudżé były przy klasztorze. W Parku Miejskim im. Aleksandra Majkowskiego trzeba było pracować z mapą zadaniową, ale był też czas na przerwę, posiłek i udaną zabawę. Kolejne znaczki u wylotu z parku - całé i pół. W pobliżu Kalwarii Wejherowskiej była: kleka, wół, a niedaleko Starego Cmentarza prusczé półtorôczi. Ostatnim odnalezionym elementem (niedaleko ZUS – u), były chojne i widłë gnojne. Wszystkich elementów nie udało się odnaleźć, bo sił ubywało i trzeba było wyruszyć w drogę powrotną do szkoły. Jednak zapał dzielnych poszukiwaczy można wykorzystać podczas wspólnych spacerów z rodzicami.